تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

به کجا می رویم با این حال و هوای آلوده

  چند وقتی است فکرم مشغول است که ما را چه می شود کشوری بزرگ با تمدن کهن و غنی با این همه انسان دانشنمد،ادیب ،حکیم،فیلسوف،هنرمندو..که در طی قرون و اعصار  در دنیا همواره سر آمد بودند.

  و این روزها با علم به این اندیشه های کهن که در فرهنگ ما ریشه دارد در برخی حوزه ها تا این حد افول کرده ایم. فکر می کردم در حفظ طبیعت و محیط زیست که میراث الهی و عامل رشد و تعالی انسان سالم است با این سرعت در آلوده سازی و تخریب محیط زیست به کجا می رویم؟

  هر روز اخبار ضد و نقیض از بیان بی اثر عوامل آلودگی و تاثیرات آن بر انسان  و انداختن توپ در زمین دیگران و حتی این آلودگی ها عاملی شده است که بیشتر دیده شویم و به اصطلاح از این فرصت برای عرضه خویش استفاده کنیم.

  از آن سو دریغ از همدلی و وفاق و عزم قوی برای مقابله با این معضل که تنها موضوع آلودگی هوا انسانهای زیادی را به کام مرگ بکشاند و عده ای بیشمار به جای لذت بردن از زندگی اسیر پنجه بیماریهای لا علاج و به هم ریختن همه بنیان خانواده هایی که دیگر خانواده نیستند. ملولم از تکرار این کلمات مرتبط با الودگی و تخریب و بیماری چه آن که روزی که عزم بر تحصیل در رشته محیط زیست داشتم هدفم پیوند بیشتر با طبیعت و زیباییهایش بود که روح زندگ و زیبایی خالق در جای جای آن نهفته است نه این همه پلیدی و کژی و ناراستی.

  برای فراموش کردن این احوال این جملات شیخ عبداله انصاری در بیش از 1000 سال پیش در نگرشش به طبیعت و ارتباط متعالی با آن را بخوانید و قضاوت کنید که کجاییم و به کجا می رویم

  به گلزاری رسیدیم و سبزه زاری دیدیم که نموداری بود از بهشت،خاک او عنبر سرشت،میدان او رفته،گل های او به ناز شکفته،جانوران او زیبا،صحن او همه دیبا،درختان او بلند،هوای او بی گزند،گلهای او با طراوت و میوه های او با حلاوت،جویبار او پر آب،شبنم او گلاب،نه در شکوفه های آن نقصی ،برگهای اورا طراوت و رقصی،در هر طرف سبزه ای ،در هر سبزه ای غمزه ای،در هر گوشه خوشه ای،بر هر شاخه بلبلی ،بر هر درختی غلغلی ،

  بید خنجر کشیده که سر افرازم،غنچه پیکان تیز کرده که تیر اندازم ،چنار در تمنای پیام بر قدم قیام ،پنجه دعا باز کرده و عزم جزم رازکرده ،بنفشه چون تایبان بگداخته و سر خجالت پیش انداخته،نرگس چون مرید مراد از دست داده و دست عجز بر سر نهاده،لاله چون رعنایان شیفته رنگی و چون برنایان فریفته ینگی ،گل دو رنگ چون عاشقان بی رنگ ،شکوفه از ذوق وزیدن نسیم جوانمردی نموده به سیم.گل زرد چون زنان به زیورکوشیده و سر تا پا زر پوشیده،گل سرخ از برای حاضران و تماشای ناظران بر گلبن ........(رساله کنز السالکین)


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : آلودگی ,سبزه ,زیست ,محیط ,طبیعت ,کرده ,محیط زیست ,
  به کجا می رویم با این حال و هوای آلوده

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 28 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر